Co je UV filtr?

UV filtry jsou speciální látky, které se přidávají do kosmetických přípravků, zejména opalovacích krémů a pleťové kosmetiky, aby chránily pokožku před škodlivým ultrafialovým zářením. Jsou to v podstatě neviditelní strážci, kteří stojí mezi vaší pokožkou a agresivními slunečními paprsky.

Představte si UV filtry jako malé vojáky, kteří jsou připraveni odrazit útok UV záření. Když nanesete opalovací krém s UV filtry na pokožku, vytvoří se na jejím povrchu neviditelný ochranný film. Když pak vyrazíte ven na sluníčko, UV paprsky se od tohoto filmu odrazí jako světlo od zrcadla nebo jako déšť od deštníku. UV filtry tak brání pronikání škodlivého záření do hlubších vrstev pokožky.

UV záření se dělí na dva hlavní typy: UVA a UVB. Paprsky UVB mají kratší vlnovou délku a jsou zodpovědné především za zčervenání a spálení pokožky. Paprsky UVA pronikají hlouběji do kůže a mohou způsobovat předčasné stárnutí, pigmentové skvrny a v nejhorším případě i rakovinu kůže. Proto je důležité chránit se před oběma typy UV záření.

A tady přicházejí na scénu UV filtry. Existují dva hlavní typy UV filtrů: chemické a minerální. Chemické UV filtry fungují tak, že proniknou do horních vrstev pokožky a absorbují UV záření jako houba. Přeměňují energii UV paprsků na teplo, které se pak rozptýlí do okolí. Mezi nejběžnější chemické UV filtry patří například avobenzon, oktinoxát nebo homosalát.

Minerální UV filtry, také známé jako fyzikální filtry, naopak zůstávají na povrchu pokožky a odrážejí UV paprsky jako miniaturní zrcadla. Nejčastěji používané minerální filtry jsou oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Tyto filtry jsou vhodné i pro citlivou pokožku, protože nevyvolávají alergické reakce a neucpají póry.

Při výběru opalovacího krému je důležité zkontrolovat, zda obsahuje dostatečnou ochranu proti UVA i UVB záření. Ideální je zvolit přípravek s širokospektrální ochranou a dostatečně vysokým ochranným faktorem (SPF). SPF udává, kolikrát déle můžete pobývat na slunci bez rizika spálení v porovnání s nechráněnou pokožkou. Například pokud se obvykle spálíte za 10 minut, pak s krémem SPF 30 můžete na slunci pobývat 30krát déle, tedy přibližně 5 hodin.
Nezapomínejte ale, že žádný opalovací krém neposkytuje 100% ochranu před UV zářením. I s krémem byste se měli vyhýbat pobytu na přímém slunci v poledních hodinách, nosit ochranné oblečení a pokrývku hlavy a pravidelně se mazat. UV filtry jsou skvělými pomocníky v boji proti škodlivým účinkům slunce, ale zdravý rozum a zodpovědné chování jsou stejně důležité.

Tak až příště vyrazíte na pláž nebo na výlet, nezapomeňte na své neviditelné bodyguardy - UV filtry. Vaše pokožka vám poděkuje!

×

Splátková kalkulačka ESSOX